Degenerativní onemocnění kloubních chrupavek

Degenerativní onemocnění kloubních chrupavek, které umí opravdu nepříjemně potrápit – a postihuje hlavně starší ročníky. Právě to je artróza kolene, která postihuje v posledních letech stále více lidí. Na vzniku a rozvoji nejen tohoto typu artrózy se do značné míry podílí i dědičnost. Tedy jinými slovy – pokud máte v rodině někoho, kdo už artrózou trpí, máte výrazně zvýšenou pravděpodobnost, že vás v budoucnu tato nepříjemná choroba také „překvapí“, jakkoliv bychom neradi malovali „čerta na zeď“.

Symptomy, které běžně artrózu kolene provázejí, jsou hlavně postupující fyzická bolest, ztuhlost, otoky, pocit nestability, postupná deformace kloubu a tak podobně. Někdy se nemocným přitíží i při výkyvech počasí. Konečným vyřešením tohoto problému bývá v těch nejakutnějších případech kloubní náhrada z kovu (dále jen totální endoprotéza kolene), děje se tak ale ve skutečně výjimečných chvílích.

Další možností jsou například magnetoterapie, změna jídelníčku, tablety (nebo chcete-li potravinové doplňky) s kolagenem, vápníkem a dalšími látkami, které mohou kloubní chrupavku účinně vyživovat a zabránit tak dalšímu šíření artrózy. A nezapomeňte – pokud máte zrovna pár kilo nadváhy, neberte to s humorem. Klouby musí nést nadváhu spolu s vámi a určitě jsou z toho všeho dost unavené, takže se přebytek vyplatí shodit.

Efekt se dostaví hned vzápětí poté, co zhubnete na BMI 25 a méně, pokud to tedy půjde. Zajímavou možností, jak ulevit nemocným s artrózou kolene, je nošení hole. Při chůzi totiž pomáhá klasická „stařecká“ hůl odlehčit úporné bolesti, takže je vítaným společníkem všech postarších lidí. A co takhle pohybové aktivity? Dokonce i ty mohou těm, kteří trpí artrózou kolene poněkud odlehčit. Stačí občas sednout na kolo nebo vyrazit na koupaliště nebo do plaveckého bazénu.