Vojtova metoda jako zázrak?

Vojtův princip, nebo-li Vojtova metoda, je mnoho desetiletí užívaný druh fyzioterapie. Jeho postup vyvinul český neurolog prof. Václav Vojta.

Mnoho maminek odchází z porodnice s tím, že by její dítko mělo cvičit Vojtovu metodu. Nejčastěji je důvodem předčasné narození, kdy je dítě ohroženo vznikem závažných onemocnění jako např. dětská mozková obrna, jindy jde jen o napravení predilekce.

Je dobré doporučení lékařů vyslechnout a plnit je. Včasným cvičením, které mívá v mnoha případech profylaktický důvod, můžeme zabránit mnoha budoucím komplikacím. Přesto mnoho maminek děsí pláč dítěte a rozhodne se necvičit. Takový postoj je to nejhorší, co pro své dítě může udělat.

"Naš Vojta má spastickou diparézu. Bohužel se na to přišlo pozdě a cvičit jsme tak začali až v roce života," vypráví paní Miluše. "Kdyby Vojta začal cvičit jako miminko, jistě by na tom byl dnes mnohem lépe," míní maminka. Vojta už má za sebou dvě operace a aplikovaný botox.

Prof. Václav Vojta vymyslel skvělý druh rehabilitace, který používají nejen děti, ale i dospělí na celém světě. Mnoho rodičů se dnes shodne, že by si za svůj počin zasloužil Nobelovu cenu.